Innopolis University

Университет Иннополис – это первый российский университет, специализирующийся на образовании и научных исследованиях в области современных информационных технологий. Цель Университета Иннополис — стать центром по подготовке высококвалифицированных специалистов, созданию и коммерциализации прорывных технологий для выведения отечественной ИТ-отрасли на качественно новый уровень.

Иннополис 27 апреля c 17:30 до 19:00, 145 дней назад

Евгений Черешнев  CEO&Founder Biolink Technologies, визионер, эксперт в области интернет-технологий, Big Data, privacy&identity management, BionicMan Евгений раскроет нам несколько увлекательных тем: 1) Интернет вещей глазами подключенного человека: эксперимент с биочипом

Иннополис 17 августа 2016 c 9:00 до 9:30, 398 дней назад

17 августа Университет Иннополис посетит генеральный директор ПАО «ВымпелКом» (Билайн) Михаил Юрьевич Слободин. Он является обладателем ряда государственных и профессиональных наград. Михаил Юрьевич — заслуженный работник ЕЭС России, член-корреспондент Российской инженерной академии

Новосибирск 11 июня 2016, начало в 13:00, 465 дней назад

Карьерный рост в IT — какой путь выбрать? На этот вопрос подробно ответит руководитель группы разработки в прошлом, а сейчас ведущий преподаватель и научный сотрудник Университета Иннополис Василий Артемьев.

Екатеринбург 16 апреля 2016, начало в 12:00, 521 день назад

Далее

AKSES:An Empirical Study on the Requirements Engineering Practices for Agile Software Development

Иннополис 2 февраля 2016 c 17:00 до 18:00, 595 дней назад

Collecting, understanding, and managing requirements are critical aspects in all development methods including agile methods as well. Nevertheless, little contemporary data exists for document actual practices of software professionals for software requirements engineering activities in agile environments.

Далее

AKSES: DSL-based binding of requirements, code and verification. Mbeddr example.

Иннополис 19 января 2016 c 17:00 до 18:00, 609 дней назад

On a sample project we will see how Mbeddr IDE implements requirements traceability, textual and graphical representations and formal verification on general ground of language-oriented development and extensible domain-specific languages.

AKSES:Autoproof and Tokeneer project

Иннополис 26 ноября 2015 c 15:00 до 16:00, 663 дня назад

In the first part a brief overview will be given on Autoproof tool, that is an automated verifier for the Eiffel programming language. It proves functional correctness of Eiffel programs annotated with contracts. In the second part we will discuss Tokeneer project implemented in Eiffel language and proving it with Autoproof tool. Tokeneer is a research work for NSA done in 90-s, that has now been made available to the software development and security communities in an effort to prove that it is possible to develop secure systems rigorously in a cost effective manner. It became some kind of “milestone in the transfer of software verification technology into industrial application”.

Иннополис 26 ноября 2015 c 14:00 до 15:00, 663 дня назад

This talk will address the problem of integrating the cyber and the physical world through a comprehensive platform implementing tools for smart devices integration, configuration and management in a Cloud-like fashion, as well as empowering development of novel services. Following a quick introduction on the MDSLab research group, with on-going projects and research directions, the talk will introduce Cloud computing principles, will present mechanisms to interact with the Internet of things and will provide examples of applications to Smart cities and related services.

AKSES: Refinement in Object-Oriented Programming

Иннополис 12 ноября 2015 c 15:00 до 16:00, 677 дней назад

The notion of refinement has its origins in the field of state machines. The concept is developed in some techniques including Z and Event-B. Yet, these techniques are not ideal. The talk illustrates by an example how to perform refinement in a contracted object-oriented language. The results show that a programming language may be more suitable for expressing refinement than the classical modeling instruments.

Иннополис 1 ноября 2015 c 11:00 до 16:30, 688 дней назад

Конференция для руководителей и педагогических работников организаций основного и дополнительного образований Республики Татарстан, занимающихся развитием информационных технологий, робототехники и внедрением их в образовательный процесс. Конференция организуется Министерством образования и науки Республики Татарстан совместно с Университетом Иннополис.